Cookery 2018-07-07T23:59:45+00:00

Project Description

Enniscrone Show - Cookery Section - Cover

ENNISCRONE & DISTRICT AGRICULTURAL & INDUSTRIAL SHOW

Cookery Section 2018

SENIOR COOKERY
Class 152 Brown bread
1st Breege Cahill
2nd Kitty Whittle
3rd Maura Kilcullen
HC Katherine O’Hara

Class 153 Brown Scones
1st Deirdre Curran
2nd Kathleen Jones
3rd Cathering Hennigan

Class 154 Fruit scones
1st Mary Durcan
2nd Kathleen Jones
3rd Jennifer Houlihan
HC Frances Gallagher

Class 155 Muffins
1st Sinead Flaherty
2nd Valerie Somers
3rd Angela Lavelle

Class 156 Cup Cakes, decorated
1st Marie Gallagher
2nd Mary Kilgannon
3rd Aoife Quinn

Class 157 Biscuit cake
1st Aoife Quinn
2nd Marie Gallagher
3rd Catherine Tuffy

Class 158 Madeira Cake
1st Valerie Somers
2nd Hilda Taylor
3rd Michelle Bourke
HC Catherine Hennigan

Class 159 Light fruit cake
1st Frances Foody
2nd Angela Fleming
3rd Catherine Hennigan

Class 160 Lemon drizzle cake
1st Marie Gallagher
2nd Katherine O’Hara
3rd Maeve Fallon
4th Mary Kilgannon

Class 161 Ginger cake
1st Frances Foody
2nd Frances Foody
3rd Catherine Hennigan

Class 162 Cherry Cake
1st Hilda Taylor
2nd Kathleen Jones

Class 163 Carrot Cake
1st Olive Harte

Class 164 Sponge Cake
1st Hilda Taylor
2nd Ann Morrison,
3rd Jennifer Houlihan

Class 165 Coffee & Walnut cake
1st Catherine Tuffy

Class 166 Apple tart
1st Frances Foody
2nd Mary Kilgannon
3rd Valerie Somers

Class 167 Bakewell tart
1st Frances Foody
2nd Michelle Bourke
3rd Catherine Tuffy

Class 168 Gluten free bread
1st Eileen Hannon
2nd Gabriella Mullarkey
3rd Gabriella Mullarkey

Class 169 Gluten free fruit cake
1st Eileen Hannon
2nd Mary O’Hora
3rd Angela Lavelle

Class 170 Gluten free cupcakes
1st Gabriella Mullarkey
2nd Mary Durcan
3rd Mary Durcan

JAMS
Class 171 Chutney
1st Anne O’Leary
2nd Katherine O’Hara
3rd Chitra Cawley

Class 172 Blackcurrent Jam
1st Blathnaid Carr
2nd Catherine O’Hara
3rd Mary K Forde

Class 173 Gooseberry Jam
1st Katherine O’Hara
2nd Mary O Hora
3rd Kathleen Jones

Class 174 Rhubarb Jam
1st Catherine Hennigan
2nd Bernie Murphy
3rd Enda Lavin

Class 175 Lemon Curd
1st Sheila Baker

Class 176 Raspberry Jam
1st Eileen Hannon
2nd Maureen Killeen
3rd Enda Lavin

Class 177 Marmalade
1st Eileen Hannon
2nd Katherine O’Hara
3rd Maura Harnett

Class 178 Strawberry jam
1st Mary K Forde
2nd Ann Gilmartin
3rd Anne O’Leary

Class 179 Afternoon Tea for 2
1st Marie Gallagher

JUNIOR COOKERY
Class 182 Muffins
1st Lisa Gallagher
2nd Niamh Egan
3rd Aisling Egan
HC Sandra Deehan

Class 183 Ginger biscuits
1st Lisa Somers
1st Katelyn Bourke
2nd Sandra Deehan
3rd Alan Gilmartin

Class 184 Cupcakes, decorated
1st Katie Hargardon
2nd Abbey Barrett
3rd Chloe Somers

Class 185 Brownies
1st Amber Somers
2nd Gabriella Mullarkey
3rd Sandra Deehan
3rd Catherine Whittle

Class 186 Apple tart
1st Chloe Somers
1st Alisha Cuffe
2nd Niamh Egan
3rd Gabriella Mullarkey

Class 187 Jam Sponge
1st Amber Somers
2nd Lucy Kilcullen
3rd Niamh Egan

Class 188 Decorated Birthday cake
1st Sandra Deehan
2nd Chloe Somers

QUALIFIERS
Class 189 All Ireland Baking Championship
1st Enda Lavin

Class 190 Easterlicious Cook of the Year
1st Maeve Fallon

Overall Senior Cookery Winner:
Eileen Hannon

Overall Junior Cookery Winner:
Sandra Deehan

Enniscrone Show thanks its partners