Pony & Donkey Section 2018-07-08T00:03:56+00:00

Project Description

Enniscrone Show - Pony Section - Cover

ENNISCRONE & DISTRICT AGRICULTURAL & INDUSTRIAL SHOW

Pony & Donkey Section 2018

P1 Lead Rein, ponies not exceeding 128cm, Child 10 and under
1st Becky Brennan
2nd Josh Rogan
3rd Edward Clarke

P2 Lead rein class for ponies not exceeding 123cm, child aged 7 and under
1st Owen McMullen
2nd Therese Jackson
3rd Deirdre Coyne

P3 First ridden class for ponies not exceeding 123cm, child aged 10 and under
1st Deirdre Coyne
2nd Owen Mc Mulen

P4 Combined open show hunter 133cm, 143cm, 153cm
01st Megan Devaney
2nd Megan Devaney
3rd Robert Gray

P5 Ridden intermediate of Show Hunter type
1st Robert Gray

P6 Young Handlers 7-12 years
1st Deirdre Coyne
2nd Robert Gray
3rd Ruth Foody

P7 Young Handlers 13 – 17 years
1st Gerry Hennigan

P8 Ridden Coloured Pony
1st Marian Judge

P9 Combined open Show Pony 128cm, 138cm, 148cm
1st Robert Gray
2nd Jennifer Mc Manamon

CHAMPION PONY OF SHOW
The Timpson Cup
Champ Megan Devaney

IN HAND CLASSES
P11 Best pony mare or gelding 1, 2, and 3 yr old: Padraig Breenan Cup
1st Sherry Devaney
2nd Finuala McMunn
3rd Finuala McMunn

P12 Ponies 128cm Mares or Geldings 4yrs old and over
1st Deirdre Coyne
2nd Shannon Walshe
3rd Therese Jackson

P13 Ponies 138cm Mares or Geldings 4yrs old and over
1st Shannon Walshe
2nd Paul Rooney
3rd Alan Igoe

P14 Ponies 148cm Mares or Geldings 4yrs old and over
1st Sheey Devaney
2nd Robert Gray
3rd Robert Gray

P15 2 and 3yr old Colt, Gelding or Filly not exceeding 148cm
1st Alan Igoe
2nd Marian Judge
3rd Finuala Mc Munn

P16 Coloured Pony any age
1st Marian Judge
2nd Gerry Hennigan
3rd Fiona Durcan

CHAMPION IN HAND PONY OF SHOW
The Patrick Howley Memorial Cup
1st Shannon Walshe
2nd Sherry Devaney

WELSH CLASSES

P18 WELSH SECTION A and B, any age
1st Deirdre Coyne
2nd Shannon Walsh
3rd Emma Kavanagh

P19 PART-BRED YOUNG STOCK
1st Alan Igoe
2nd Finuala McMunn
3rd Finuala McMunn

P20 PARTBRED 4 YEARS AND OVER
1st Paul Rooney
2nd Shannon Walsh
3rd Alan Igoe

P21 RIDDEN PARTBRED
1st Deirdre Coyne

WELSH CHAMPION
1st Paul Rooney
2nd Alan Igoe

CONNEMARA CLASSES
P24 REGISTERED CONNEMARA Colt or Filly Foal
1st Edward Clarke
2nd Martha McDermott

P25 REGISTERED CONNEMARA PONY 1yr old colt, gelding or filly
1st Tommy Jordan
2nd Tommy Jordan
3rd Martha Mc Dermott

P26 REGISTERED CONNEMARA PONY 2yr old colt, gelding or filly
1st Cathal Furey
2nd Martha McDermott

P27 REGISTERED CONNEMARA PONY 3yr old colt, gelding or filly
1st John Carrol
2nd Michael Regan
3rd Michael Regan

P28 REGISTERED CONNEMARA PONY MARE 4yrs or over stinted or with foal
1st Martha McDermott
2nd Mattie Cullen
33rd Edward Clarke

CHAMPION CONNEMARA OF THE SHOW

Champ Phillip Furry
Reserve Martha Mc Dermott

DONKEY CLASSES

DON1 MALE DONKEY
1st JP Curley
2nd Kevin Kilcawley
3rd David Loney

DON2 MARE DONKEY
1st Edward Clarke
2nd Kevin Kilcawley
3rd Kevin Kilcawley

DON3 MARE AND FOAL
1st David Loney
2nd Fr Gerry Gillespie
3rd James Flannelly

DON4 DONKEY FOAL
1st Fr Gerry Gillespie
2nd JP Curley
3rd David Loney

DONKEY CHAMPION
Champ Edward Clarke
Reserve JP Curley

The All Ireland Donkey Mare Championship
The Irish Show Association &
Ballinasloe Show Society Present
1st David Loney

Enniscrone Show thanks its partners